-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egyáltalán nem biztos, hogy jelenlegi formájában életképes a megoldás, de az biztató, hogy az alkotói oldalon is felmerülnek alternatív javaslatok.
Két befolyásos holland művészeti szakszervezet a helyi fogyasztóvédelmi képviselő támogatásával egy olyan javaslatot nyújtott be a kormányzatnak, melyben a fájlcsere legalizálását kérik – számolt be cikkében az ügyről a TorrentFreak.
A kezdeményezők egy Magyarországon már ismerős megoldást javasolnak – igaz, jelentős különbséggel, ugyanis pontosan azt kérik, amit a magyar fórumokon már jó ideje emlegetnek: vagy tiltás, vagy illeték. A holland szervezetek tisztázni szeretnék a helyzetet: legyen teljesen szabad a fájlcsere, de hogy az alkotók és az ipar ne járjanak rosszul, terheljék meg különadóval a lejátszásra és felvételre alkalmas eszközöket, illetve vessenek ki egy bizonyos mértékű, a tartalom-előállítóknak visszaosztandó adót az internet-előfizetésekre is.
A holland helyzet annyiban is hasonló a magyarhoz, hogy a filmek, zenék személyes használatra történő letöltése ugyanúgy szabad, mint nálunk, ám a kormányzat szeretné ezt a helyzetet megváltoztatni. A most felszólalók a szigorítást rossz ötletnek tartják, ezért álltak elő javaslatukkal. Sajtóközleményük szerint egy olyan megoldást kell találni, mely egyrészt biztosítja az internetes fogyasztók szabadságát, ugyanakkor tiszteletben tartja az alkotók jogát saját műveikhez.
A tervezett változtatás szerint lemondanának az üres CD-k és DVD-k után fizetendő illetékről (ezek a hordozók egyébként is kiszorulóban vannak a piacról a mobil eszközök térnyerése miatt), az új illetéket a lejátszó és felvevő eszközökre (mobiltelefonok, MP3-lejátszók és televíziók) vetnék ki. Elképzelésük szerint eszközönként körülbelül 5 eurót számítanának fel, a begyűlt pénzt pedig a jogtulajdonosok kapnák meg (mivel más szabályozás alá esnek, a játékok, a szoftverek és a könyvek jogtulajdonosai nem részesülnének ebből).
A beterjesztők úgy vélik, a fájlmegosztásnak nem lehet útját állni, a jövőben még elterjedtebb lesz, ezért egyetlen megoldás van arra, hogy az alkotók jövedelemhez jussanak: építsenek be illetéket az előfizetésekbe, de úgy, hogy akkor nem büntetik, nem korlátozzák a fájlmegosztást. Ugyanakkor a kereskedelmi jellegű tevékenység – amikor valaki jövedelemszerzés céljából folyamodik ehhez a módszerhez – továbbra is büntetendő maradna, csakis a személyes használatot legalizálnák.
Az elosztó rendszer részletei még nincsenek kidolgozva, de a javaslat mégis igen fontos, mivel közvetlenül a tartalom-előállítóktól, a művészektől érkezett. Természetesen kétségek is merülnek fel, mivel egy ilyen általános illetékkiszabás (akár az eszközökre, akár a netelőfizetésre nézünk) azokat is sújtja, akik egyébként nem használják a fájlmegosztókat, nem töltenek le ily módon jogvédett tartalmakat, vagyis ők is fizetnének a letöltők tevékenysége után. Arról nem is beszélve, hogy ha elindulna egy ilyen legalizálási folyamat, az életveszélyes, akár végzetes is lehet az olyan online áruházak számára, mint amilyen például az Apple-é.