-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: Kiegészítő vicc: - "Micsoda 'szír szar szertelen hangszeren' süvölt be...2024. 10. 01, 09:16 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A román oktatási minisztérium újból elutasította a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) chartáját, miután a felsőoktatási intézmény román többségű szenátusa továbbra sem hajlandó engedélyezni a magyar intézetek létrehozását.
A bukaresti szaktárca december 6-án keltezett átiratában arra kéri az egyetem vezetőségét, hogy érvényesítse az idén hatályba lépett román oktatási törvény multikulturális egyetemekre vonatkozó előírásait, és tegye lehetővé a magyar intézetek megalakulását.
A Krónika című napilap honlapja által szerdán ismertetett dokumentum megállapítja: az egyetem szenátusa csak részben tett eleget a minisztérium korábbi átiratának, és felsorolja, milyen további módosításokat javasol az egyetemi charta szövegében. Összesen hét pontban kellene változtatnia az egyetemnek a saját működési szabályzatán.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A minisztériumi átirat elsőként arra emlékezteti az egyetemet, hogy az oktatási törvényből fakadóan az olyan multikulturális egyetemeken, mint a MOGYE létezniük kell a multikulturális jellegéből fakadó sajátos struktúráknak. Ez azt jelenti, hogy a chartának lehetővé kell tennie az önálló magyar intézetek létrehozását, amit a román többségű szenátus hónapok óta elutasít az egyetemi autonómiára hivatkozva.
Arra is figyelmezteti a MOGYE vezetőségét, hogy az új tanügyi törvény előírásai szerint a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvükön tanulhatnak a felsőoktatás valamennyi szintjén, így a záróvizsgákat is ennek alapján kell megszervezni.
A minisztérium legutóbb október elején szólította fel az egyetemet arra, hogy érvényesítse az oktatási törvénynek a nemzeti kisebbségekre vonatkozó előírásait.
A jogszabály szerint az egyetem szenátusa által elfogadott chartát az oktatási minisztériumnak is jóvá kell hagynia. Amíg ez nem történik meg, a MOGYE nem rendelkezik érvényes működési szabályzattal.
Az alapításakor még kizárólag magyar tannyelvű MOGYE-n jelenleg a diákoknak majdnem fele tanul magyar nyelven, az oktatói gárdának azonban csak mintegy egyharmada magyar. Az egyetemen jelenleg magyar tagozat sem létezik, ezért jelentene előrelépést a magyar intézetek vagy főtanszékek megalapítása.