-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: 32 Talán a "vagánykodás / vagánykodó / vagánykodik" , vagy ha durvább l...2024. 09. 20, 19:39 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Van még pár szó ami megfontolandó arra, hogy átvegyük ilyen esetre. Például a hektorkodás....2024. 09. 19, 19:57 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: A szekál(ó/ás) is egy jó megfelelője. www.arcanum.com/hu/online-kiadva...2024. 09. 19, 11:43 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: Az általános angol abuse hétköznapi megfelelőjeként, amit a cikk végén olvasha...2024. 09. 16, 10:52 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: A textus alapú megközelítés jó, de a czikk azt sugallja nekem, hogy hiá...2024. 09. 15, 20:37 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy amerikai tanulmány szerint a flashalapú tárolók esetében ma még hiányoznak a módszerek a megbízható adatmegsemmisítéshez. Ami a merevlemeznél működik, itt nem.
Mivel sok – és egyre több – bizalmas adatot tárolunk kisebb-nagyobb számítógépeinken, jogos igényünk, hogy azokat helyreállíthatatlanul le is tudjuk törölni, ha már nincs rájuk szükség. A digitális információk megsemmisítése azonban az adattároló technológiák működése miatt nem olyan egyértelmű, mint azt első nekifutásra gondolnánk. Azt, hogy a merevlemezekről nem egyszerű adatot törölni, régóta tudjuk (erről a problémáról szól az IT café korábbi, Tényleg tudsz adatot törölni? című írása), egyesült államokbeli kutatók most pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy a flashmemóriát használó háttértárak esetében még nehezebb a dolgunk.
A Kaliforniai Egyetem San Diegó-i campusának oktatói nemrég publikált tanulmányukban arra a következtetésre jutottak, hogy az SSD-meghajtók és más flashalapú tárolók – memóriakártyák, pendrive-ok stb. – eltérő, a merevlemezekénél jóval összetettebb működési mechanizmusa miatt a százszázalékos adatmegsemmisítés még bonyolultabb, vagy legalábbis új eljárásokat igényel. A vizsgálat megállapításai szerint a merevlemezeknél bevált és különféle szabványokban is kodifikált törlési megoldások (például az adatok többszöri felülírása) egyedi fájlok esetében az SSD-ken nem működnek. A teljes memóriatér legalább két alkalommal történő felülírása már megfelelő lehet, de az eredmény modellfüggő, és ugyanez mondható el a készülékek által támogatott törlési parancsokról is, melyek megvalósításai viszonylag széles megbízhatósági skálán szóródnak.
Kényszerű sokszorosítás
A problémák az adattárolási technológia működéséből fakadnak. (Erről a Prohardver! írt részletes cikket.) A flashmemóriát használó tárolókban a vezérlőchip bonyolult címzési, írási és olvasási eljárásokat menedzsel, miközben arra is ügyel, hogy a lehetőségekhez képest azonos szinten tartsa a véges mennyiségű írási műveletet elviselni képes memóriacellák elhasználódását, és biztosítsa a hibás cellák „pótlását”. Ennek a munkának a mellékhatásaként számos másolatot készít az egyes állományokról. A kutatók egy teszt során ezer kisebb méretű fájlt írtak az SSD-kre, majd a memóriachipek fizikai kiolvasásakor azt találták, hogy ezek némelyike akár 16 példányban is tárolva volt az eszközön, míg 6-8 előfordulás kifejezetten gyakori volt.
Ez nyilvánvalóan nem segíti az adatmegsemmisítést. A végleges törlést nehezítő másik tényező, hogy a flashmeghajtók a rajtuk feltüntetettnél minden esetben nagyobb tárolókapacitással rendelkeznek, mivel a vezérlőnek szüksége van plusz cellákra az adatok folyamatos pakolgatásához és a már meghibásodott blokkok kiváltáshoz. A tanulmány szerzői kezében megfordult eszközökben 5-25 százalékkal volt több memória annál, mint ami fel volt tüntetve rajtuk. Az SSD-k esetében jellemzően nagyobb százalék az operációs rendszer által nem igénybe vehető, csak a kontrollerchip által látott kapacitás – ezen a szoftverek számára nem létező területen sok maradékinformáció lehet.
A kutatók megvizsgálták, hogy adott fájlokat milyen hatékonysággal tudnak végképp letörölni. Az egyes állományok törlése során a merevlemezeknél alkalmazott adatmegsemmisítési ajánlásokat, szabványokat követték, amelyek a fájl többszörös felülírásával, illetve a szabad memóriaterületek felülírásával működnek. A flashmeghajtók esetében egyik szabványos eljárás sem hozott százszázalékos eredményt: felülírás után a fájlok 4-75, a szabad terület átírása után pedig 53-87 százaléka volt visszanyerhető a chipből.
Az eredmények szerint a firmware-ben megvalósított szabványos törlési parancsok hatékonysága is változó volt. A tesztbe bevont hét SSD közül négy megbízhatóan törölt minden adatot, kettő csak részben, egy pedig – annak ellenére, hogy sikeres formázást jelzett – érintetlenül meghagyta az összes adatot. A kutatók szerint e problémák miatt szükség van olyan, a gyártók által követendő előírások kidolgozására, melyek biztosítják az adatok megsemmisíthetőségét.
A Kürt tapasztalatai
A tanulmányban leírt jelenségeket az adatmentéssel (is) foglalkozó Kürt Zrt. szakembereinek tapasztalatai is alátámasztják – mondta el lapunk kérdésére Szekeres Gábor, a cég adatmentési üzletágának igazgatója. Jellemző, hogy az adatmentésre leadott flashmemóriás adattárolókon egy adott állományt több példányban is megtalálnak, ami azok működési mechanizmusának következménye. A vezérlőchip nemcsak az adatokat írja be többször a memóriaterületre, de azt a fájlok fizikai helyét tároló információs táblát is, amely a merevlemezek regisztrációs táblájának felel meg – tette hozzá.
A Kürthöz egyébként flashalapú tárolókból inkább memóriakártyákat és pendrive-okat visznek az ügyfelek, a cégnek eddig csak néhány SSD-vel volt dolga. A flashes eszközök esetében a leggyakoribb hibaforrás a fizikai sérülés (például elázik, eltörik az eszköz), illetve a vezérlőchip meghibásodása. Utóbbi esetben a memóriachipekből közvetlenül, fizikai úton olvassák ki az adatokat, majd visszafejtik azt az adatszervezési rendszert, amellyel a kontroller dolgozik. Sajnos ez egy nem szabványosított terület – magyarázza Szekeres –, ezért itt majdnem minden adatmentés esetében aprólékos visszafejtési munkára van szükség, még akkor is, ha ezt ma már speciális szoftverek segítik.
A Kürt foglalkozik adatmegsemmisítéssel is, noha eddig csak merevlemezek esetében merült fel ilyen igény Magyarországon. „Nyilvánvalóan nem kell már sokat várni arra, hogy törlésre ítélt SSD-kkel forduljanak hozzánk: akkor jelentkezni fognak azok a problémák, amiket a tanulmány is tárgyal” – mondta Szekeres.
A fizikai megsemmisítés a tuti
A szakember is megerősíti, hogy a flashalapú tárolók működési elvéből fakadóan azok a típusú adattörlési mechanizmusok, amelyek a merevlemezeknél beváltak, nem működnek. Például szoftveres, tehát logikai úton biztonságos adatmegsemmisítés nem lehetséges az SSD-k esetében, hiszen a flashmemóriánál a felülírás úgy működik, hogy a törölni kívánt adatot a vezérlő alapesetben érintetlenül hagyja, és a felülírásra használt adatot másik területre írja.
Mégis mit tanácsol akkor a Kürt azoknak a felhasználóknak, akik véglegesen el akarják tüntetni az adatokat egy flashalapú adattárolóról? A rossz hír az, hogy egyes fájlok esetében jelenleg százszázalékos házi módszer nincs. Ha a meghajtó feláldozható, a legbiztosabb – ahogy a merevlemezek esetében is – a fizikai megsemmisítés, amelynek során arra kell ügyelni, hogy a memóriachip tönkremenjen: például el kell törni a chipet – SSD esetében minden egyes chipet –, vagy fizikailag kell roncsolni az egész tárolót. De ez sem feltétlenül biztos módszer, mert épp a tanulmány hívja fel a figyelmet arra, hogy a kontrollerchipben is található gyorsítótár, amiben maradhatnak adatok, tehát tanácsos ezt is tönkretenni, roncsolni. Opció lehet még a memóriachip speciális író-olvasó eszközzel történő teljes felülírása, de ez otthoni környezetben nem kivitelezhető, ha pedig szakember végzi, nem olcsó mulatság.