-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Államközi egyezmény révén tenné egyenértékűvé a magyar és szerb felsőoktatási intézményekben szerzett diplomákat a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) - olvasható kitekinto.hu-n.
A tendencia nem számít újnak: Svédország és Finnország között ez a gyakorlat már régóta működik – mondta Csonka Áron pártelnök, aki arra is rámutatott, hogy a vajdasági magyar fiatalok számára jelentős anyagi terhet és időveszteséget jelent a diplomahonosítás. Ezt a problémát egy olyan államközi egyezménnyel lehetne orvosolni, amellyel egyenértékűvé tennék a mindkét ország felsőoktatási intézményeiben szerzett diplomákat.
Ugyanakkor, ha valaki ilyen végzettséget igazoló okirattal az állami szervekben kíván dolgozni, akkor nyelvvizsgával kell igazolnia, hogy beszéli az adott ország nyelvét – tette hozzá a VMDK elnöke. A tartományi kormány átalakítása előtt a kisebbségügyi és jogalkotási titkárság bonyolította le ezeket a nyelvvizsgákat magyar és szerb nyelvből. Csonka Áron szerint a tartományi szervek a jövőben is sikeresen látnák el ezt a feladatkört. A VMDK javaslatáról levélben kívánja tájékoztatni a magyar, illetve a szerb államfőt, lehetőleg még a közelgő államközi tárgyalások előtt.
Csonka Áron elmondta, hogy Schmitt Pál magyar köztársasági elnöktől kérni fogják, hogy vesse fel ezt a kérdést a megbeszélések során. A diploma egyenértékűvé tétele a magyarországi szerbek és a vajdasági magyarok számára is jó megoldás lenne, mivel mindkét ország felsőoktatási intézményeiben a bolognai rendszer szerint folyik az oktatás – tette hozzá Csonka Áron.