-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az alábbiakban fény derül rá, hogy hívják Klementint, hogy mennyi ideig tart egy pillanat, és azon is elelmélkedünk, hogy akar-e névtelenségbe burkolózó szereplőnk dolgozni, vagy inkább mégse.
Ismét a múltnak mélységesen mély kútjából rángatunk elő egy jó kis beküldést. Egyik legaktívabb levelezőnk, Csiki, akinek például nagyszerű Sherlock-sorozatunkat is köszönhettük, még 2011 novemberében küldte ezt a három találatot. Csak a harmadik valódi félrefordítás közülük, de az első kettő is határozottan érdekes. Nézzük őket sorjában.
Valamelyik éjjel ment a tévében az Egy makulátlan elme örök ragyogása. Sokszor láttam már a filmet angolul, de mivel magyarul még sose, gondoltam megnézem, max lesz egy kis gyűjteményem számotokra. Mivel sajnos csak kb a felétől sikerült bekapcsolódnom, nem láttam az egészet, de 1-2 érdekességet így is sikerült elkapnom.
Az első egy tipikus baromság volt. A filmben Jim Carrey karaktere (Joel) felébred az álomból, látjuk ahogy az ágyán fekszik, és pár másodpercre kinyitja a szemét. Azonban rögtön visszaugrunk az álomba, megrázza a fejét, és valami olyasmit mond, hogy "Jé, ez tényleg sikerült, bár csak egy percre". Hmmm. Az angolban természetesen "Just for a second" volt, amiből szerintem soha nem fogom megtudni, hogy miért lesz egyre gyakrabban "perc" az olyan jól hangzó "pillanat" helyett.
Én itt egy igen egyszerű magyarázatot tudok elképzelni. A perc az rövid, a pillanat meg legalább háromszor olyan hosszú. Mivel gyakorlati jelentősége ebben a kifejezésben voltaképpen nincsen, hogy egy másodperc telt el vagy hatvan, feltehetőleg azért választotta a fordító ezt a szót, mert egyszerűen így jött ki a szájmozgás.
(Forrás: Freeimages.com/Jose Bernalte)
A másikat nem is tudom, mennyire mondanám félrefordításnak. Inkább nem-utánanézésnek. A főszereplő lányt Clementine-nak hívják, amire van szép magyar "megfelelő", a Klementina. Azt még megértem, hogy a nevet nem akarják lemagyarítani, hiszen én sem szeretem, ha az Arthurt Artúrnak mondják. (Csak hogy csúnyább példát ne említsek.) Sajnos ott kezdődik a gond, hogy a filmben többször elhangzik az a bizonyos Klementinás dal a Foxi Maxiból. Amire van már magyar fordítás, az "Ó te drága, Klementina, bár tudnám, hogy merre jársz" kezdettel. A filmben viszont a következő hangzik el: "Ó te drága, kis Clementine, bár tudnám, hogy merre jársz". Valahol értem, hogy a hülye nézőkben akarják tudatosítani, hogy a két név ugyanaz; biztos féltek attól, hogy ha meghagyják az eredeti Klementinát, akkor az idióta a képernyő előtt nem fog rájönni, hogy ja hát Clementine=Klementina. Szőrszálhasogatás? Nem tudom, de nekem hiányzott az eredeti szöveg.
Ez egyébként már volt régestelen-régen, akkor Jakab Csikivel ellentétben azon a véleményen volt, hogy a fordító jól döntött, amikor átírta a nevet. Én meg egy baromi megengedő csávó vagyok, szerintem itt abszolút védhető mindkét megoldás. Az is, hogy a fordító érintetlenül hagyta az angol nevet – ügyelve rá, hogy a Foxi Maxi dalszövege így is felismerhető maradjon –, de az is, ha valaki úgy érzi, hogy szívesebben hallaná a jó öreg Klementinát inkább.
Ha közbeszúrhatok valami személyeset, valamikor a blog megszületése előtt, amikor talán még Zaporozsecek járták a földet, fordítottam egy könyvet, amiben egy huncut sorozatgyilkos egy szeminárium növendékei közül szedte az áldozatait, és mindegyikkel nagyjából-egészéből úgy végzett, ahogy a névadó szentjét is megölték. Ott sok esélyem nem volt tökéletesen összehangolni a dolgokat, mert az amerikai szereplőket nemigen nevezhettem át példának okáért Jánosnak meg Györgynek, a szentekből pedig nemigen lehetett Szent John meg Szent George. Végül a kiadóval közösen úgy döntöttünk, hogy az áldozat marad John, a szent marad János, és azért annyit kinézünk az olvasókból, hogy össze tudják rakni a képet.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
És végül a harmadik (a legjobb, amin besírtam, pedig ez sem új dolog): ehhez igazán háttérsztori se kell. Angol: "I couldn't wait to come to work." Magyar: "Nem akartam dolgozni menni". 100%, hogy volt már valami másban is, annyira obvious mistake, de hogy még mindig létezik olyan, aki nem ismeri ezt a kifejezést? Fáj.
Na ez viszont egy szép telivér félrefordítás, a tökéletes megoldás nyilván valami olyasmi lett volna, hogy „Alig vártam, hogy dolgozni mehessek". Mindazonáltal én meglehetősen biztos vagyok benne, hogy a fordító ismerte a kifejezést, merthogy azért ezt már középfokon is régen illik. Inkább gyanakodnék arra, hogy egyszerű benézésről van szó, pillanatnyi bambulásszerűségről. Ilyesmi persze a legjobb helyen is előfordul – csak hát ideális esetben az ember átnézi a saját munkáját leadás előtt, aztán még jön a lektor.
Igazán szívesen írunk posztot sokkal frissebb beküldésekből is ám, szóval ha valaki remek félrefordításra lel, ne habozzék beküldeni a felrefordit@gmail.com-ra.