-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
![](/media/news-depesmod.png)
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tajvan fővárosában nagy meglepetést keltett egy őslakos, aki nem tudott kínaiul. Pedig a sziget nem mindig volt kínai befolyás alatt.
Talán maguk a tajvaniak sem tudják manapság, hogy a sziget eredeti nyelve nem a kínai volt. Ezt látszik igazolni legalábbis az a meglepetés, amit a minap egy olyan őslakos keltett a fővárosban, aki nem beszélt kínaiul. A tao, más néven yami nyelvet beszélő Chou Lung-fa egy dohányzásról leszoktató program győztese volt, és csak díjának átvételekor derült ki, hogy nem tud kínaiul.
Tajvan őslakosai még ma is majdnem félmillióan vannak, de csak elenyészően kis százalékuk beszéli a sziget régi, kínai előtti nyelveit. A nyelvészek szerint Tajvan lehetett az otthona az egész ausztronéz nyelvcsaládnak, mely Madagaszkártól egészen Hawaiiig terjedt. Ma is legalább 12 tajvani bennszülött nyelvet beszélnek még a szigetországban, de a kínaiul nem tudó őslakosok ritkaságszámba mennek. Ezért kerülhetett a fenti eset egy tajvani újság cikkébe, mely egyben az őshonos nyelvek támogatására készült honlapról is beszámol. Ez szótárral és kulturális programokkal járul hozzá e nyelvek életben tartásához.
A kérdéses honlap nyelve természetesen a kínai, így Chou Lung-fa például kevés hasznát venné. Nyelvészeti és kulturális szempontból azonban rendkívüli jelentőségű. A tajvani őshonos nyelvek ugyanis kritikusan veszélyeztetettnek számítanak, mivel többségében az őslakosok is a kínai nyelvet használják már a mindennapokban.