-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 756-hoz kiegészítés.. Az korábbi hozzászólásaimban már több esetben le...2025. 07. 08, 11:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Mire alapozod azt, amit írsz ősmondatokról meg nyelvkincs-szerződésről...2025. 07. 08, 11:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: @ganajtúrós bukta: Mi is az az alap szókincs? Kálmán Lászlót idézem: "Az alapsz...2025. 07. 08, 11:06 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az eszperantisták mindent megtesznek azért, hogy gyermekeik krokodilmentes környezetben tölthessék a szünidőt.
Az eszperantót otthoni nyelvként használó családok idei találkozója, a Renkontigo de Esperanto-Familioj (REF) Magyarországon kerül megrendezésre július 15-26 között Esztergom-Búbánatvölgyben. Idén 13 országból kb. 60 résztvevőt, 19 családot várnak. Az Egyesült Államoktól Szibériáig érkeznek vendégek.
A rendezvény célja, hogy közös nyaralási – és nyelvgyakorlási – lehetőséget biztosítson az eszperantót otthon családi nyelvként használó gyermeknek – és a szüleiknek. Eszperantó-ország nem lévén, az ő számukra ez egy jó alkalom a nyelvhasználatra, gyakorlásra, a közös szókincs kialakítására.
Akinél családi nyelvként használatos az eszperantó, vagy esetleg ilyen tervei vannak, érdemes akár néhány napra is ellátogatnia a REF-re, és tapasztalatokat szerezni.A programokról, részvételi lehetőségekről a rendezvény honlapján lehet érdeklődni.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az eszperantó családok 1979 óta szerveznek találkozókat, összejöveteleket. Az első alkalommal 4 országból 7 család találkozott Magyarországon, a közös nyelv természetesen az eszperantó volt. Azóta a rendezvény bejárta Európát, Svédországtól Szerbiáig – és idén újra Magyarországon találkoznak az eszperantó családok.
A REF-en minden eszperantóul zajlik, a krokodilkodás, azaz az anyanyelv használata más anyanyelvű eszperantisták körében tilos. Az ilyen embert nevezik krokodilnak (krokodilo), de alkalmanként a szót használják eszperantóul nem tudó emberre is. A kifejezés eredetére több magyarázat is van. Az egyik szerint Cseh András oktató tevékenységéből származik: állítólag különböző faállatokat vitt be órájára, és csak akkor volt szabad anyanyelven megszólalni, ha a krokodilt tartotta a kezében. Egy másik magyarázat szerint eredetileg a harmincas években használta egy Ferrari nevű Párizsban élő olasz taxisofőr a nem eszperantistákra. Egy harmadik magyarázat szerint eredetileg az olyan eszperantistákra utalt, akik az eszperantó sorsa miatt siránkoznak, miközben maguk nem használják aktívan a nyelvet – állítólag azon alapul, hogy a krokodil, miközben áldozatát eszi, könnyezik.
Az eszperantisták körében más hüllők is meg szoktak fordulni. Alligátoroknak (aligatoro) nevezik azokat, akik különböző anyanyelvűek, de egymással nem eszperantóul, hanem valamelyikük anyanyelvén beszélnek (ali- ’más’). Kajmánoknak (kajmano) azokat hívják, akiknek különböző az anyanyelvük, de nem eszperantóul, hanem olyan nyelven beszélnek, melyek egyiküknek sem anyanyelve (kaj ’és’).