-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Internetcenzúrát figyelő oldalt hoztak létre a Harvardon, amelyen bárhonnan bárki jelentheti, ha nem sikerül elérnie egy weboldalt.
Az internettel és társadalmi kutatásokkal foglalkozó Berkman Központ programjaként létrejött cenzúrafigyelő a The Verdict of The Herd, azaz „a nyáj ítélete” kifejezés összevonásából kapta a Herdict nevet, és a www.herdict.org címen érhető el.
A februárban indított kezdeményezés célja, hogy a cenzúra által tiltott oldalakról listát vezetve fel lehessen mérni, hogy hol milyen tartalmakat korlátoznak, és ezekkel a problémákkal mennyien és milyen gyakran találkoznak.
Az oldal a felhasználók közvetlen IP-címét nem, csak az adott területre vonatkozó információt tárolja, ezért a cenzúragyanús oldalakat jelentők valóban névtelenek maradhatnak.
A Herdict felülete az angol nyelv mellett arabul és kínaiul is megtekinthető.
Az oldalak hozzáférhetetlenségének okait a Herdict nem vizsgálja, ezért elképzelhető, hogy olyan oldalak is a gyanús listára kerülnek, amelyek a kiszolgáló szerverhibája vagy egy egyszerű kábelszakadás miatt tűntek el.
Az oldalon a Google térképe segítségével az is nyomon követhető, hogy melyik oldalt honnan és mikor nem sikerült elérni.
„Célunk, hogy egy olyan adatbázist hozzunk létre, amelynek segítségével, kideríthető, hogy a netezők hol és milyen akadályokba ütköznek” – mondta Jonathan Zittrain, a Herdict alapítója.