-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A belgiumi németek megakasztották azt a flamand előterjesztést, amely szerintük a a flamand-vallon viszály újabb elmérgesedéséhez vezetne.
A 70 ezer fős belgiumi német népcsoport parlamentje négy hónapra meggátolta annak a flamand előterjesztésnek a megvitatását a belga szövetségi parlamentben, amely általános megítélés szerint a flamand-vallon viszály újabb elmérgesedéséhez, Belgium politikai káoszba süllyedéséhez vezethetne.
A német népcsoport képviselőinek beavatkozása most időt adott a szövetségi kormánynak arra, hogy a válság elkerülése érdekében a színfalak mögötti további alkudozásra ösztökélje a flamandokat és a vallonokat.
A vitatott flamand előterjesztés megvonná a Brüsszel környékén, Flandriában élő vallonok jelentős részének azon jogát, hogy franciaajkú pártra szavazhassanak a választásokon.
Belgiumban a hollandul beszélő flamandok alkotják a lakosság mintegy 60 százalékos többségét. A kisebbség zöme a franciaajkú vallonokból áll, de az alkotmány jelentős jogokat biztosít a 70 ezer fős német közösségnek is. A németek az ország keleti határszélén, kilenc településen élnek - a terület a versailles-i béke nyomán került Belgiumhoz. Az Eupen nevű városkában ülésező német népcsoporti parlament most élt azzal az alkotmányos jogával, hogy a három belgiumi népcsoport bármelyike egy időre megakaszthatja valamely másik népcsoport bizonyos jellegű intézkedéseinek az érvényesítését, ha saját érdekeit veszélyeztetve látja. Ezt úgy teheti, hogy a népcsoport parlamentje úgynevezett érdekütközést jelent be.
A Brüsszeltől 130 kilométerre fekvő Eupenben 22 szavazattal, kettő ellenében, egy tartózkodás mellett megszavazták ezt az érdekütközési indítványt abban az ügyben, amihez közvetlenül ugyan semmi közük a németeknek, de amely az egész ország alkotmányos válságával fenyeget.
Az így most megakasztott flamand előterjesztés azzal kapcsolatos, hogy Flandriában csak flamand, Vallóniában pedig csak vallon pártokra lehet szavazni, a kétnyelvű Brüsszelben azonban bármelyikre. Brüsszelt Flandria veszi körül, de a főváros környékének 35 községe, ahol sok vallon is lakik, Brüsszellel közös választókerületet alkot, tehát e községekben is lehet szavazni akár vallon, akár flamand pártra. Az agglomeráció két nagyobb településének a neve után ezt a választókerületet Bruxelles-Hal-Vilvordénak (BHV) nevezik. A belga szövetségi parlamentben előterjesztett flamand indítvány szerint ennek a BHV választókerületnek a Brüsszelen kívül eső részét a nyelvhatár mentén kettényírnák, de mivel pontos nyelvhatárt lehetetlenség meghúzni, óhatatlanul lenne sok olyan vallon, aki attól kezdve nem szavazhatna vallon pártra, mert flamand többségi közegben él.
A vallonok élesen ellenzik a flamand tervet, bár akad olyan politikusuk, aki valamilyen „engedmény” fejében hajlandó lenne belemenni. A flamand többség a belga szövetségi parlamentben bizottsági szinten már 2007-ben keresztülvitte a tervezet kompromisszumok nélküli változatát, de az azóta sem került a plenáris testület elé. A javaslatot a Le Soir című, francia nyelvű brüsszeli lap „a belga politika atombombájának” nevezte. A német népközösség érdekütközési állásfoglalása most ennek az atombombának az indítószerkezetét bénította meg, négy hónapra.