-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Tényleg elhagyható időnként a tárgyrag? És ha igen, mikor?
Éva kérdezi a következőt:
Edd meg a kenyered! Edd meg a kenyeredet! Mindkettőt helyesnek érzem. A tárgyrag ilyen esetben elhagyható? Hogy hívják ezt a jelenséget?
Nem tudom, van-e ennek a jelenségnek külön neve, én is csak úgy szoktam mondani, hogy a tárgyrag elhagyható, ha a névszói szerkezet alaptagjának első vagy második személyű birtokosra utaló toldaléka van. Én is úgy érzem, hogy majdnem mindig választhatunk a két alak között, sőt, a két forma szinte egyenértékű, talán a tárgyrag nélküli egy kicsit jellemzőbb a választékos stílusra, illetve sok szólásban ez az alak szokott inkább megjelenni (pl. szedd a lábad, add a kezed).
Nem tudom, mi a jelenség pontos történeti magyarázata, de azt tudom, hogy a tárgyrag kialakulása viszonylag kései fejlemény volt a magyar nyelvben. Valamilyen okból a első vagy második birtokosra utaló toldalékos alaptagokra nem terjedt ki, hogy őket is tárgyraggal kell ellátni, de ennek a pontos okát nem ismerjük.