-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A hazugság a kézírásban is tetten érhető – állítják izraeli kutatók. Ilyenkor ugyanis jobban megnyomjuk a tollunkat.
Haifában 34 önkéntes részvételével folytattak le egy vizsgálatot a helyi egyetemen - számol be a dailynews.co.za.
Az alanyokat megkérték, hogy írjanak le egy velük megtörtént valós, illetve egy kitalált történetet. A szokásos kísérletektől eltérően, amikor általában az agyfunkciókat, verejtékezést, bőrpírt, pulzusszámot, testhőmérsékletet, esetleg a pupillák tágulását és szűkülését – vagyis a nyilvánvaló fizikai tüneteket – vizsgálják, és bonyolult műszereket szerelnek a szerencsétlen önkéntesek testére, itt mindössze egy tollat nyomtak a kezükbe.
Igaz: nem akármilyet. Az íróeszköz egy vezeték nélküli, nyomásérzékeny hegyű elektronikus toll volt; a papírlapot pedig, amire a történeteket rótták, érintésérzékeny felületre helyezték, és egy számítógépre olvasták be.
A kapott adatokat megvizsgálták és elemezték. A tanulság a következő: a nem valós történetek közben használt kézírás jelentősen eltért attól, amit a megtörtént események rögzítése során használtak. Bár szabad szemmel nem látszik, a hazudós író jobban megnyomja a tollat, emellett pedig nagyobb betűkkel és hosszabb vonásokkal ír.
A tudósok szerint ennek valószínűleg az az oka, hogy az agy a hazugságot kénytelen kreatívan, ott helyben megalkotni, és ez az intenzív munka, valamint az ezzel járó idegesség egyaránt nyomot hagy az egyik legfinomabb mikromozgáson: a kézíráson.
Richard Wiseman, a Hertfordshire-i Egyetem pszichológus kutatója szerint a kísérlet ígéretes, de jóval nagyobb mintán is meg kell majd vizsgálni. „Közismert, hogy az emberek többet hezitálnak, amikor hazudnak, és ezt a tényt néhány vállalat már alkalmazza annak ellenőrzésekor, hogy egy adott online kérdőívet például mennyi idő alatt töltenek ki” – nyilatkozta Wiseman.
Az eljárást – ha beválik – a várakozások szerint pl. állásinterjúk, bankhitel-igénylések és a biztosítási kérelmek valóságtartamának ellenőrzése során alkalmaznák.
Szép új világ.