-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Meg nem erősített információk szerint a tartalmat vásárlók az olvasott hírek mennyisége alapján fizetnek a jövőben a hírekért.
Alaposan megmozgatta a nyomtatott sajtó jövőjéről szóló diskurzust az olasz La Repubblica lap online kiadásának kiszivárogtatott információja, mely szerint (névleg a nyomatott sajtó megmentőjének szerepére törve) a Google még az idén elindítja azt a szolgáltatását, melynek keretében kettéválasztják „fizetős”, illetve „ingyenes” találatokra a keresőben megjelenő, hírekre utaló linkeket.
Az olasz sajtókörökből származó, jelenleg még szóbeszéd szintjén álló, hivatalosan meg nem erősített információk szerint (bár a Fortune idézi a Google egyik alelnökét, Henrique de Castrót, de nem teljesen egyértelmű, hogy a citált mondat erre a hírre vonatkozik-e) ha egy sajtótermék bejelentkezik a „Newspass” nevű szolgáltatásra, azaz szerződés köt a Google-lal, akkor a cég kétfajta módon jeleníti meg keresőjében az adott lap cikkeire utaló linkeket: a nem előfizető felhasználót a link nem vezeti el sehová, a mikrofizetéses rendszerben tartalmat vásárlók pedig az olvasott hírek mennyisége alapján fizetnek a hírekért. A technológiai és kereskedelmi hátteret a Google már működő rendszere, a Checkout biztosítja, a bevételeken pedig egy meghatározott arányban (ez más Google-szolgáltatásoknál körülbelül egyharmad-kétharmad a jogtulajdonos javára, ahogy az Apple esetében is) osztoznak a hírgyártókkal.
A Rupert Murdoch vezette médiabirodalom mellett Olaszországban érték a legkeményebb támadások a Google-t amiatt, hogy ingyenes tartalomközvetítésével „megcsapolja” a sajtó jövedelmeit, talán emiatt kezdhetik itt (ha egyáltalán itt kezdik, és nem szélesebb körben indítják meg) az új szolgáltatás tesztelését, ahol a szerződő kiadók a Google Analytics segítségével ellenőrizhetik is, hogy mekkora forgalmat generál az új módszer. Ezt a rendszert a Google már tavaly szeptemberben felvázolta az amerikai lapok szövetsége (Newspaper Association of America) felkérésére készített javaslatában, vagyis könnyen elképzelhető egy globális bevezetés is.
Ez a lépés, ha bejön, csattanós válasz lehet a Google ellen évek óta hadjáratot folytató Rupert Murdochnak is, aki a fizetős újságok támogatása mellett legnagyobb ellenfelének a keresőcéget tartja, s nemrég jelent meg befektetőként egy másik mikrofizetős rendszernél, a press +-nál.