-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: Kiegészítő vicc: - "Micsoda 'szír szar szertelen hangszeren' süvölt be...2024. 10. 01, 09:16 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Értenie persze nem kell mindenhez egy fordítónak, de azért néha nem ártana belegondolni, hogy ha valami marhaságnak hangzik, akkor könnyen lehet, hogy az is.
Tamástól kaptuk két és fél vidám évvel ezelőtt ezt a gépfegyveres találatot a A zöld íjász című sorozatból, ami amúgy egészen mostanáig leiterszűz volt. De hát semmi sem tarthat örökké.
(Forrás: Wikimedia Commons / Public Domain)
Szerencsére már valaki felrakta youtubera is így nem kell sokat magyarázni :D
Azt mondjuk hozzá kell tenni, hogy ha jól vettem ki akkor az angolban sem „gas operated” a kifejezés, de akkor is nehezen hiszem el, hogy épeszű ember képes meghökkenés nélkül egy automata fegyverről kijelenteni, hogy „benzinhajtású”.
„It's an M249 machine gun. Gas-powered, air-cooled...”
Külön érdekesség, hogy nálunk ezt a fegyverkategóriát golyószórónak hívják és csak az amerikai terminológiában könnyű géppuska, mivel ott általában méret szerint osztályoznak, Magyarországon pedig kaliber szerint, de ez mondjuk tényleg csak szőrszálhasogatás lenne.
Későbbi epizódban is találkoztam olyan mondattal hogy „Két éleslövészem van a tetőkön”. Talán nem messzemenő a következtetés, hogy sharpshooter lehetett az eredeti :)
Azért álljon itt az ominózus mondat, ami a YouTube-videóban elhangzik: „M249-es géppuska, benzinhajtású, léghűtéses.” A könnyű géppuska vs. golyószóró kérdés valóban szőrszálhasogatás lenne, még a linkelt Wikipédia-oldalon is szerepel mind a két kifejezés, és az ilyen urbánus keménylegények amúgy sem feltétlenül annyira akkurátusak.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A benzinhajtású viszont gyönyörű hülyeség. Halvány segédfogalmam nincs semmiféle fegyverről, szóval magam is kellőképpen bizonytalanul álltam volna neki a gas powered fordításának ebben az esetben, de azért némi kutatással rá lehet jönni, hogy a megoldás a gázelvezetéses.
Persze tény és való, hogy a gas egyik jelentése ’benzin’, de azért megnézném a négyütemű stukkert.
A sharpshooter is remek bónusztalálat a végére. Az ugyanis magyarul nem éleslövész (aki bizonyára éleslövészeten vesz részt a szürke hétköznapokon), hanem mesterlövész.