nyest.hu
Kövessen, kérem!
Legutolsó hozzászólások
A nyelvész majd megmondja
A legnépszerűbb anyagok
Írjon! Nekünk!
nyest.hu
nyest.hu
 
Árják, bélák és ufók
Zsírfecskék őrzik a földönkívüliek rovásírásos könyvtárát?

Az ecuadori bélák kék szeműek, magyarul beszélnek, és általánosságban véve felsőbbrendűek, mint a többi ember. Nem véletlen, hogy a földönkívüliek épp rájuk bízták a könyvtárukat! De léteznek-e egyáltalán a bélák, vagy csak egy magyar világcsavargó képzeletének szüleményei?

Takács Boglárka | 2012. június 18.
|  

A modern árja-mítoszok nyomában járva legutóbb eljutottunk az ókori űrhajósokkal kapcsolatos alternatív régészeti elméletekhez. Most az is kiderül, hogy az egyik legmerészebb ilyen elképzelés részben magyar vonatkozású!

Sangay nemzeti park, Ecuador. Mit rejt az esőerdő?
Sangay nemzeti park, Ecuador. Mit rejt az esőerdő?
(Forrás: Wikimedia Commons)

A rejtélyes bélák

Erich von Däniken, az ókori űrhajósok elméletének legismertebb képviselője sokáig állította, hogy Dél-Amerikában él egy fehér bőrű, kék szemű indián törzs, a bélák törzse, amelynek tagjai egy titkos aranykönyvtárat őriznek. A barlangba rejtett könyvtár fémlemezekre géppel nyomtatott feljegyzéseket tartalmaz, amelyeket a földönkívüliek hagytak az emberiségre.

Bélák? Magyar fülnek ez az elnevezés meglehetősen viccesen hangzik. Nem véletlen egybeesésről van szó – Däniken a bélák törzséről valóban egy magyar embertől hallott. A könyvtár felfedezője a történet szerint egy Argentínában élő magyar volt: Móricz János vagy más néven Juan Moricz. Däniken az Istenek aranya című könyvében azt is állította, hogy Móricz levitte őt a szóban forgó barlangba, és megmutatta neki a könyvtárat. Fényképezni azért nem tudott, mert Móricz nem hagyta, valamilyen rejtélyes sugárzásra hivatkozva, ami Däniken szerint az iránytűket is megbolondította.

A német Spiegel magazinnak nyilatkozva Móricz viszont tagadta, hogy Däniken is a barlangban járt: „Ha azt állítja, hogy ő maga látta a könyvtárat meg a többit, akkor ez egyszerűen hazugság. Semmi effélét nem mutattunk neki”. De ragaszkodott ahhoz, hogy a könyvtár létezik és valóban a bélák törzse őrzi, sőt a bélákat „felsőbbrendű lények”-nek is nevezte. A törzsről egyébiránt Móriczon kívül senki sem tudott semmit... Valószínűleg Móricz találta ki őket.

A barlang környékén suár indiánok élnek
A barlang környékén suár indiánok élnek
(Forrás: Wikimedia Commons)

Az ősök kincse

Az Ecuadorban található barlang neve Cueva de los Tayos, magyarul a Zsírfecskék Barlangja. Ez a furcsa nevű madár a dél-amerikai kontinens északi részén honos, és többek között arról nevezetes, hogy a denevérekhez hasonlóan visszhang alapján tájékozódik.

Zsírfecskék. Éjszakai életmódot folytatnak
Zsírfecskék. Éjszakai életmódot folytatnak
(Forrás: Wikimedia Commons / The Lilac Breasted Roller / CC BY 2.0)

Kisebb probléma, hogy Ecuadorban sok különböző barlang viseli ugyanezt a nevet. 1976-ban mindenesetre a brit Stanley Hall vezetésével expedíció látogatta meg az állítólagos aranykönyvtár barlangját – az expedícióban részt vett az űrhajós Neil Armstrong is. Minden gond nélkül készítettek fényképeket, kincsnek viszont nyomát sem találták.

Däniken később beismerte, hogy könyve fiktív elemeket is tartalmazott, és hogy ő maga csak a barlang egyik oldaljáratában fordult meg. De továbbra is azt állította, hogy a rejtélyes tárgyakat saját szemével látta.

Az interneten olyan bizarr összeesküvés-elmélettel is találkoztunk, miszerint Crespi atya és Hitler ugyanaz a személy. Ezt mi elég valószínűtlennek találjuk, mert Crespi atya a fennmaradt filmfelvételek tanúsága szerint egyáltalán nem hasonlított Hitlerre, ráadásul a húszas évektől Ecuadorban élt.

De mit láthatott? Az Ecuadorban élő Carlos Crespi Croci szalézi atya missziós tevékenysége mellett amatőr műgyűjtőként és tevékenykedett, és az indiánoktól számos tárgyat szerzett be. Crespi atya valóban begyűjtött különböző fémlemezeket és tárgyakat, de a lemezek közül csak néhány tartalmazott írásra emlékeztető jeleket. Móricz jóban volt az atyával, és Dänikent is bemutatta neki. Däniken  könyvében szintén beszámolt az atya kincseiről. Innen eredhet a lemezek története.

Móricz János abban hitt, hogy Ecuador a magyarság őshazája, ezen elmélete már lapunk hasábjain is előkerült egy olvasói kérdéssel kapcsolatban. A magyar nyelvű internetes oldalakon terjedő állítások szerint a titokzatos lemezeken a szöveg székely-magyar rovásírással íródott, de a Crespi atya egyik lemezéről készített fotón látható jelek még csak nem is emlékeztetnek a rovásra. (Ez a fénykép Däniken könyvében is megtalálható.)

Crespi és Hall hetvenes évekbeli találkozását mi is megtekinthetjük a YouTube-on. Figyelemreméltó, hogy az atya a videóban nem a magyar elméletet említi, Dänikenre szintén csak legyint, és amellett áll ki, hogy babilóniai eredetűek a fémlemezek és egyéb tárgyak.

A valóság valószínűleg az, hogy az indiánok hamar ráébredtek, hogy a régészethez nem értő atya mindent megvásárol tőlük, és nagy lendülettel belevetették magukat az ősi ereklyék gyártásába. Ez megmagyarázná, hogy miért mutatnak olyan eklektikus képet a tárgyak: egyesek közülük mezopotámiai és egyiptomi emlékek másolatai, mások ismeretlen jeleket tartalmaznak, de még katolikus püspökre emlékeztető ábrázolás is látható a gyűjteményben. A helyi múzeumok hamisítványnak tartották Crespi atya kincseit.

A barlangokról ezek után sokáig szó sem esett, Hall sikertelen expedíciója és Däniken beismerése után igen kevesen maradtak, akik hittek a legendában. De 2009-ben Däniken újra azt állította, hogy a barlangban maga is tanulmányozta a földönkívüliek tudását tartalmazó fémlapokat. Ezúttal azonban meglepő pártfogót is talált magának. A History Channel nevű, Magyarországon is fogható amerikai dokumentumfilmes tévécsatorna sorozatot készített az ősi űrhajósokról, többek között Giorgio A. Tsoukalos közreműködésével. A svájci születésű, de görög származású Tsoukalos Däniken magán-kutatóintézetét vezeti, és lelkesen népszerűsíti a földönkívüli látogatások elméletét. Mennyire hihetünk a History Channelnek? Elvégre egy Történelem Csatorna nevet viselő, dokumentumfilmeket vetítő adó talán mégse terjeszt áltudományos nézeteket, vagy mégis?

Hitler és a láncfűrész

A History Channel indulásakor főleg történelmi témájú dokumentumfilmeket sugárzott. A kínálatban különösen sok második világháborúval foglalkozó sorozat szerepelt, így a csatornát angol nyelvterületen gúnyosan Hitler Channelnek is nevezték. A háborús tematikának a tulajdonosok idővel külön csatornát alapítottak, a Historyn pedig egyre inkább fellazult a tematika. Mára már kamionosokat és favágókat szerepeltető valóságshow-k is műsorra kerülnek, de sok az ufókkal és a világvégével foglalkozó adás is.

A fiatal Hitler. Vonzza a nézőket
A fiatal Hitler. Vonzza a nézőket
(Forrás: Wikimedia Commons)

Ezek a műsorok nagyrészt vad és a valósággal csak távoli viszonyban lévő fejtegetéseket tartalmaznak, például arról, hogy az ókori sztélék antennául szolgáltak az idegenek Föld körül keringő műholdjainak. A számos kritika mellett a History ufós sorozatai több paródiának is szolgáltattak anyagot: a South Park szatirikus rajzfilm egész epizódot szentelt a témának, Tsoukalos fejéből pedig internetes mém lett. „Fogalmam sincs, tehát biztos a földönkívüliek voltak” – olvasható a weben ezer változatban terjedő képeken. Däniken és Tsoukalos érvelésének a legtöbbször tényleg ez a lényege, azt pedig már kutatásmódszertan sorozatunkból is tudhatja az olvasó, hogy a cáfolhatatlan állításoknak a tudományos módszerhez nem sok köze van...

További olvasnivaló, felhasznált irodalom

Däniken, E. von (1973): The Gold of the Gods. Putnam.

Fazekas, L. (1977): A Däniken-jelenség. Galaktika, 23: 108-126.

Know Your Meme: Ancient Aliens

Crespi atya kincsei (képgaléria)

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Hozzászóláshoz lépjen be vagy regisztráljon.
1 elhe taifin 2012. június 18. 11:56

"A valóság valószínűleg az, hogy az indiánok hamar ráébredtek, hogy a régészethez nem értő atya mindent megvásárol tőlük, és nagy lendülettel belevetették magukat az ősi ereklyék gyártásába."

Hasonló történet olvasható Halász Zoltán: Romvárosok a sivatagban c. könyvében. Abban is lelkes helybéliek gyártották az írott emlékeket, amíg Stein Aurél le nem leplezte az "üzemet".

2 istentudja 2012. június 18. 14:30

Inkább így:az ecuadori békák...Ennek van értelme.

3 Huliganthropus 2012. június 18. 23:01

Ez az egyik levél magyar fordítása. A többi részlet itt olvasható:

www.magyarvagyok.com/kultura/hungarikum/innen-onnan/innen-onnan/3594

Persze, ha a magyarság új eredetvonalat is felmutatni képes, nem finnugor, vagy görbelábú mongoloid horda, kik az askenázi-kazárok szolganépe, akkor rögtön előjönnek a szokásos előítéletek. Mi furcsa lehet abban, hogy Európa közepén magyarok éltek, éppen itt, ami önfenntartó, és a legélhetőbb vidék messze, s távol? S miért elképzelhetetlen, hogy innen rajzott ki a kultúra, az írás, a tudományok, a művészet? Az pedig, hogy még korábban, esetleg több ezer éve honnan érkezhettek a magyarok ősei ide, ebben a közegben megintcsak nevetség tárgya. Hej, pedig ha az angol, német, vagy francia a finnről nem is szólva csak ezredrész esélyt kaphatna egy ilyen eredet felmutatására, ettől zengene a világ... mi ragadjunk le csak itt: finn! ugorj! ... és a pár évtizedes múlt-kreatívok ugranak. Bagatelizálnak, vigyorognak, de el nem mennének még állami pénzen sem megbizonyosodni ezekről (persze EZ az állam nem is ad ilyesmire), nemhogy Ekvadorba, de még csak a boszniai piramisokig sem.

Móricz János Quito, /Két - ős/ 1968 junius 23.

Ekvádori külügyminisztérium levelének a

Magyar fordítása:

_________________________________

Igen tisztelt uram!

Móricz János kutató úr, félhivatalosan, ennek a minisztériumnak a figyelmébe ajánlotta, /benyújtotta/ teóriáját: “EUROPAI NÉPEK AMERIKAI EREDETE”. Móricz úr azt állítja, hogy az úgynevezett Új Világ, a vízözön után, a legrégibb kultúr kisugárzási /fogus/ hely volt és ennek a ténynek a mellőzése, mely az amerikai földrész /mellőzése/ okozza az őstörténeti /kutatások/ globális áttekinthetőségének hiányát.

Állítja azonkívül, hogy a Kárpát medencei magyar nép, melynek eredete ismeretlen volt, Amerikából érkezett, különösképpen Ekvádorból.

Móricz úr teóriáját a nyelvészetre, néprajzra, régészetre, művészetre, népművészetre stb. alapozza.

Adva van az érdeklődés, mellyel Ekvádor részére az említett teória bírhatna, ezért nagyon megköszönöm önnek /ha a következőkről/ értesít:

Első : Ismeri e Móricz urat és teóriáját: “európai népek amerikai eredete” köszönettel veszem véleményét, ezzel kapcsolatosan.

Második: Van-e elégséges tudományos alap ennek a teóriának a megalapozására.

Harmadik: Az eddigi kutatások és az összegyűjtött anyag elégséges-e egy hivatalos kutatás megindítására és igazolnák-e nemzetközi kutatók meghívását egy gyűlésre /kongresszusra/

Köszönöm önnek azt a fogadtatást, melyben a jelenlevőt /levelet/ részesíteni fogja, és kihasználom az alkalmat, hogy benyújtsam /biztosítsam/ érzelmeim legkiválóbb nagyrabecsüléséről

Luis Valencia Rodriguez

a külügyminisztérium főállamtitkára

A külügyminisztérium által kért fölvilágosítást lehet magyar vagy bármely más nyelven megválaszolni.

A külügyminisztérium szándéka, hogy a kongresszus alkalmával a kért válasz leveleket díszkiadásban megjelenteti.

A külügyminisztérium szívesen veszi, ha a föltett kérdéseken kívül más oldalról is megvilágítanák a kérdést, tehát nem szükséges a levél keretén belül maradni. Ezenkívül örömmel vennék a kérdéssel kapcsolatos jó és ésszerű javaslatokat.

4 Fejes László (nyest.hu) 2012. június 19. 08:33

@Huliganthropus: „nem finnugor, vagy görbelábú mongoloid horda, kik az askenázi-kazárok szolganépe” Sapienti sat. :)

5 Oroya 2012. június 19. 11:27

Kedves Takács Boglárka!

Cikkének helyesbítéséhez szívesen adok HITELES adatokat, mivel félinformációkra hivatkozva írt egy "szenzációszagú" de hiteltelen cikket:

1. Móricz sehol és soha nem állította, hogy magyarul beszélt volta az indiánokkal. Az ősnyelvet már csak a legbeavatotabb shuar sámonok beszllik, mert 2 erőszakos nyelvcserén is átesett a nép (egyszer az inka hódítás után a kecsua, másodsorban a spanyol)

2. A béla egy tisztség, őrzőt jelent, ők hivatottak őritzni a Tayos (1969-tól Táltosok barlangja) bejáratait.

3. A fémkönyvtár igenis létezik, erre van fényképes bizonyítékom, csak nem publikus széles körben. Kívánságára elküldhetem, Az ecuadori Gerardo Pena Matheus személyesen adott át nekem egy példányt a több, mint 500 oldalas könyvéből, amiben minden hiteles dokumentumot bemutat Móricz munkásságával kapcsolatban.

4. Április 14-15-én 2 napos konferenciát tartottunk Körmenden Móricz Jánosról., ahol az ügyvédje mellett előadott több dél-amerikai kutató is. Manuel Palacios előadása arról szólt, hogyan olvashatóak MAGYARUL az ecuadori barlangi leletek!!!! A filmfelvételek hamarosan kiadásra kerülnek. A földönkívüliekre nincsen kézzel fogható bizonyíték.

Kérem tekintse meg a www.konf.juanmoricz.hu , valamint a www.juanmoricz.hu honlapot, itt sok segítő infot talál. A kutatások új erőre kaptak, egy nemzetközi együttműködés keretein belül (argentín-ecuadori-magyar) dokumentumfilm készül Móriczról és magyar expedíció szerveződik a Táltosok barlamgjába.

5. Módosítsa a cikket, a főcímben szereplő "világcsavargó" kifejezést sértőnek találom. Amennyiben ezt nem teszi meg, 1 hét múlva Móricz János ma is élő rokonával jogi lépéseket fogok tenni becsületsértési ügyben.

Varga Zoltán; a Móricz János Kulturális Egyesület elnöke

6 istentudja 2012. június 19. 12:13
7 Oroya 2012. június 19. 13:57

Mivel a szerkesztőség nem hajlandó az általam kért módosításokra, kérem, hogy Móricz János nyelvészeti kutatásainak ügyében ne a "Nyelv és Tudomány" honlapot tartsák etalonnak, mivel ellenőrizetlen, tudománytalan cikknek adott helyet. A www.juanmoricz.hu honlapon hiteles információkat találnak.

Varga Zoltán

8 Kincse Sz. Örs 2012. június 19. 14:44

@Oroya: Kedves Oroya!

Ahogy levelemben és telefonon önnel közöltem, nagy örömmel vesszük, ha a táblák és az idegen lények létezésével kapcsolatos hiteles bizonyítékokat megosztják velünk. Azt is írtam, hogy örömmel közöljük véleményét olvasói levél formájában.

Sajnos, nincs kapacitásunk arra, hogy az ön véleményét a különböző információmorzsák alapján rekonstruáljuk és megírjuk. Ez mindenképpen önre vár.

Szívélyes üdvözlettel.

9 Sigmoid 2012. június 19. 14:58

@Oroya: Nemár na... :D

"mivel ellenőrizetlen, tudománytalan cikknek adott helyet"

Mondja ezt az, aki rikoltó képtelenségeket állít. Ahogy a szkeptikusság alaptétele kimondja, a rendkívüli állítás rendkívüli bizonyítékot igényel.

"A fémkönyvtár igenis létezik, erre van fényképes bizonyítékom, csak nem publikus széles körben."

Nos, százból száz szélhámos ugyanezt mondaná az ön helyében.

Miért nem publikus? Nem ér meg ennyit a magyar nemzet isteni eredetének felfedése, a nemzettudat kvantumugrása? Hogy az Interneten publikáljanak egy fotót?

Vagy ha széles körben publikálnák, akkor hirtelen a fémkönyvtárt eltüntetnék a földről a féltékeny istenek, büntetésből, a hiteles fényképet pedig fotosoppolt hamisítvánnyá változtatnák?

"Manuel Palacios előadása arról szólt, hogyan olvashatóak MAGYARUL az ecuadori barlangi leletek!!!"

Képzelem mekkora tudományos szaktekintély lehet a tisztelt Palacios úr. A Wass Albert magyar-maja űrhajósok baráti társasága körében minden bizonnyal.

"Amennyiben ezt nem teszi meg, 1 hét múlva Móricz János ma is élő rokonával jogi lépéseket fogok tenni becsületsértési ügyben."

Az áltudós legbiztosabb, legtipikusabb ismertetőjegye, hogy tények helyett jogi lépéseket lobogtat lépten-nyomon.

Ön, amennyiben nem áll elő rövid időn belül a Tudományos Akadémia rendelkezésére bocsátott, független laborban hitelesített korú magyar rovásírásos fémtáblával, akkor kénytelen vagyok mindent teljességgel hiteltelen hazudozásnak tartani, amit ön itt leírt.

10 elhe taifin 2012. június 19. 15:15

". A www.juanmoricz.hu honlapon hiteles információkat találnak."

Én megnéztem az oldalt, de nem tudom, hogy mitől lenne hiteles. Nulla hivatkozás, semmi konkrétumot nem lehet megtudni belőle.

Pl: "az ún. ica-i vésett köveket, melyeknek korát egy spanyol szakértő csoport 90 ezer évesre tesz."

Kik,mikor és milyen szaklapban publikálták az eredményeket?

"E tárgyak jelentős részét ma a Banco Centralban őrzik, soha nem állították ki, mondván egy nem létező kultúra emlékeit nem lehet kiállítani "

Ezt kik és hol állították?

stb

11 Sultanus Constantinus 2012. június 19. 15:27

Esetleg segíthetek valamiben? ;)

12 Sigmoid 2012. június 19. 15:34

@Földönkívüli: Igen, határozottan.

Itt már csak földönkívüli segítség segíthet.

Elsőként, szeretnénk egy piramist építeni a Pilisben, de egyetlen monolit obszidiánkristályból kell legyen. Aztán meg hogy a nemzet anyagi gondjait is megoldjuk, a rák ellenszere állati jól jönne.

XD

13 elhe taifin 2012. június 19. 15:34

@Földönkívüli:

Megdobhatnál néhány aranylemezzel... :)

14 Lalika 2012. június 19. 15:38

@elhe taifin: ez ügyben Demjén Rózsihoz kell fordulni. bár többek egybehangzó véleménye szerint ő határozottan földönkívüli.

15 Sultanus Constantinus 2012. június 19. 15:45

A History Channel-es sorozatnak én is láttam egyébként néhány részét, érdekesnek mondjuk érdekes, de inkább tudományos ruhába bújtatott fantáziálásnak tűnt nekem az egész.

16 elhe taifin 2012. június 19. 15:50

@Lalika: :)))

17 Oroya 2012. június 20. 16:37

Az utószó fordítása Dr. Gerardo Peña Matheus: Historica documentada del descubri-mento de las Cuevas de los Tayos c. összefoglaló művéből (597-598. oldal)

Móricz egy meg nem értett idealista volt. Egy középkori lovag és egy kortárs kutató-tudós rendkívül ritka keveréke, akinek az értékrendje nem állt egy szinten az akkori kor elvárásaival, magasan túlszárnyalta azokat. A céljai elérése érdekében tanúsított megszállott kitartásának csak a halála vethetett gátat. A szünet nélkül felmerülő viszontagságok ellenére soha nem tört meg a lendülete. A II. Világháborúban katonaként átélt hányattatásai inspirálták Virgil Gheorghiu román írót, hogy megírja a 25. óra című művét. Szülőföldjén, Magyarországon politikai nézetei miatt üldözték, hónapokig raboskodott a kommunisták egyik, a budapesti Nádor u. 7. sz. alatt található tömlöcében, ahol végig kellett néznie, amint naponta akasztják fel egy-egy cellatársát, miután ő volt az utolsó a sorban, akire halál várt. Kivégzésének előestjén a szülei házában szolgáló személyzet egyik tagja, aki időnként börtönőrként is tevékenykedett, kinyitotta a cellája ajtaját és hagyta őt megszökni.

Sarkában felfegyverzett katonákkal és vadászkutyákkal kellett menekülnie, mígnem elérte az osztrák-magyar határt. Kétségbeesésében, úgy, hogy még ételre sem volt pénze, kisvártatva úgy döntött, hogy megkockáztatja a visszatérést a határon átszökve és hazatért a szülei házába, hogy magához vegyen bizonyos műtárgyakat, arany pénzérméket, drágaköveket, melyek a padláson voltak elrejtve, és amelyeknek hasznát vehette Párizsba történő utazásakor. Ott, rendbe szedve magát, meglátogatta keresztapját, aki nagy örömmel fogadta őt és állást ajánlott neki a családi vállalkozásnál. Ott meg is nősült és folytatta a magyarok eredetével kapcsolatos kutatásait.

Hosszú idő elteltével átköltözött Amerikába, amely akkoriban az egyetlen olyan kontinens volt, ahol a magyar nép eredetével kapcsolatban nem folytak még alapos kutatások. Buenos Aires-be érkezése után folytatta kutatásait és nekifogott az Amerika alatt húzódó földalatti világ felkutatásának. Ennek során megfordult Bolíviában, Brazíliában, Peruban és Venezuelában, követve az ősmagyar mitológiával kapcsolatos olvasmányaiban leírtakat, melyeket átültetett az amerikai közegbe. A ’70-es években, amikor a mai Ecuadori Köztársaság területére lépett, felfigyelt különösen arra, hogy a magyar folklór mennyire hasonlít az ecuadorira, ill. hogy nagyon sok olyan indián szó, kifejezés és földrajzi megnevezés van, amely rímel az aktuális magyar nyelvben megtalálható megfelelőjére. Rájött arra, hogy Amerika ezen szegletében elszórtan fellelhető személynevek és földrajzi elnevezések megegyeznek a Magyarországon és a világ más részein megtalálható kifejezésekkel. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy a történelem előtti időkben, a balsafából készült tutajok használatának is köszönhetően, ez a régió volt az amerikai kultúra bölcsője és innen kiindulva terjedt szét ez a kultúra a világban a Kitus, Kara és Sumér népek szárazföldi- és tengeri vándorlásainak segítségével, amely népek végső soron ugyanazt a népcsoportot takarják.

Ezen gondolatok mentén haladva írja meg az „Európai népek amerikai eredete” című írását, melynek a kivonata jelen könyv különálló mellékletét képezi. Ebben arra a következtetésre jut, hogy mind a Sumér, mind a Magyar népek eredete Amerikában keresendő és erről a kontinensről kiindulva érték el hajón Alsó-Mezopotámiát, innen tehát, hogy Azuay, Cañar és Loja tartományokban a mai napig fennmaradtak olyan földrajzi-és személynevek, mint pl. Sumar, Zumer, Shumir, Zhumir, és Sumir. Móricz kitart amellett, hogy a Magyar nép eredete az ősi Kitus Királyságig nyúlik vissza, amely magyar nyelven annyit tesz, hogy két ős, KIT = két, és US = ős.

A kutatásoknak ebben a szakaszában visszatér a földalatti világ kereséséhez és éveken át az Ecuadori Köztársaság déli vidékeit járja, Loja, Zamora, Yacuambi és Los Encuentros falvainak körzetében. Öszvérháton kel át a hegyláncon, mivel akkor még nem készült el a ma már meglévő autóút. Halad előre és eléri a Zamora és Namangoza folyók körzetét, a folyón lefelé haladva olyan területeken jár, ahová a belépés tiltott a fehér ember számára és behatol a Shuarok földjére. Az ősmagyar mitológia útmutatásait követi, kiegészítve azokat a helyszínen, a bennszülöttektől szerzett információkkal és így bebizonyítja, hogy a barlangok és üregek létezésével kapcsolatos találgatások és helyi legendák igazat mondanak. Nagy elszántsággal felvértezve a számos bejárat egyikén át behatol a barlangba és gyakorlatilag teljesen egyedül bebizonyítja a földalatti világ létezését, amelynek mélyén a múlt egy mesés hagyatékára bukkan. Visszatér Guayaquil-be, de a gondolatai szüntelenül felfedezésének fontossága és rendkívüli jelentősége körül forognak, ezért éjjelenként magányosan, álmatlanul rója a város elnéptelenedett utcáit egészen a hajnalhasadtáig. Közben azon morfondírozik, mi legyen a legmegfelelőbb módja annak, hogy egyszerre közkinccsé is tegye a felfedezését, de egyben meg is őrizze az ott talált tárgyak sérthetetlenségét. Úgy érzi, hogy mintegy Atlaszként a vállain cipeli az emberiség kulturális öröksége eleddig feltáratlan részleteinek terhét. Eközben azzal a dilemmával szembesül, hogy tárja a közönség elé felfedezését, kockáztatva ezzel a megtalált leletek esetleges fosztogatását, vagy inkább őrizze meg a titkot és ne fedje fel létezésük tényét mindaddig, amíg meg nem találja a módját annak, hogyan lehetne azoknak a bizonyos tárgyaknak az érinthetetlenségét, épségét biztosítani. Ekkor érkezik el a pillanat, hogy hozzám fordul jogi tanácsadásért, és engem nevez meg jogtanácsosának a jövőbeni expedíciójában történő részvétel kapcsán, melynek célja a felfedezésének hivatalos bizonyítása. Az expedíciónak a „Móricz 1969-es Expedíció” nevet adja, melyet két különálló részre osztva képzelt el megvalósítani: az első a „Tayos-barlangok” („Cuevas de los Tayos) elnevezést kapott expedíció segítségével kívánta igazolni a földalatti világ és a barlangok, valamint üregek létezését. A másodiknak a „Táltosok barlangja” nevet adta és szándékai szerint ebben az expedícióban vezette volna a résztvevőket a földalatti világban talált leletekhez, miután meggyőződött arról, hogy a felfedezett tárgyak sérthetetlensége, mozdíthatatlansága biztosítottá vált. A történet vége adta az alapot jelen könyv megírásához.

Móricz halála véget vetett egy olyan életpályának, melyet a saját személyes érdekeinek teljes háttérbe szorítása, valamint Amerika történelmének felülvizsgálata érdekében hozott elképzelhetetlen mértékű áldozatai és erőfeszítései, valamint a földalatti világ kulturális hagyatékának az emberiség számára történő átadási szándéka fémjelzett. Hajthatatlan személyiségéből fakadóan saját dicsőségét feláldozta az általa felfedezett tárgyak megőrzéséért tett erőfeszítéseinek oltárán. Nem engedhette meg a legkisebb kockázatát sem annak, hogy tárgyak fosztogatásnak legyenek kitéve. Tekintettel arra, hogy senki sem volt hajlandó alávetni magát az általa diktált feltételeknek – melyeknek egyetlen célja a felfedezett értékék biztonságának garantálása volt – inkább a dicsőség nélküli halált választotta, mintsem hogy feladja kitartását és a leletek sérthetetlenségét kockáztassa. Számos alkalommal mondta azt nekem, hogy „Majd valaki eljön egyszer”. Ezen könyv lapjai azon célból íródtak, hogy egyengessék ennek a valakinek az útját és hogy hozzájáruljanak jövőbeni kutatásainak sikeréhez.

18 Oroya 2012. június 20. 18:52

@Sigmoid: Üdvözlöm!

Manuel Palacios shuar származású etnográfus, a Tayos barlangban 7 rovásjelet azonosított, melyek szerepelnek a Crespi-lemezeken is. A szerkesztőségnek küldtem egy bevezető cikket és 2 fotót (1 lemez és egy fordítókulcs-részletet), ezzel vezetnék be egy cikksorozatot, melyben Móricz munkásságát mutatnám be. Később majd külön részletezem az "aranylemez" leírását, mert valójában egy bronzos ötvözet, csak aranyfüsttel van védve a korróziótól (ha küld a proetkontra kukac freemail.hu címre elérhetőséget, küldök fotót, ami ezt mutatja be). Amennyiben sikerül elkerülni a későbbiekben az óvodás szintű kommenteket, akkor folytatom a téma részletezését, ha nem, akkor nem - elvégre nem kötelességem megosztani a tudomásomra jutott információkat, csupán mert provokálnak:-)

19 Oroya 2012. június 20. 19:07

@elhe taifin: Üdvözlöm!

A Banco Centralban örzött anyag dokumentációja (közel 10 ezer fotó) rendelkezésünkre áll. Kb. 80 százalékban kőszobrok és kerámiák, alárendelten réztárgyak, valamint Spondylus-kagylóból készített ékszerek, és csak pár arany-fülbevaló. Az érdekessége az, hogy egyes agyagszobrok meghökkentően modern öltözéket "viselnek" - reneszánsz kalap, sál(!) stb....halvány lila fi...nk sincs, hogy mely kultúra képviselői készítették, egyes stíluselemek azonba a mochica agyagedényekre emlékeztetnek. Valójában a megörökített öltözék "kakukktojás", emiatt nem állítják ki.

20 Oroya 2012. június 20. 20:02

@elhe taifin: A rendelkezésemre álló Crespi-hagyaték fotói alapján (Banco Central, Ecuador) csak a szobrokról nyilatkozhatom. Oly magas mértékű kopottság látható rajtuk - valamint egyértelmű a vulkanikus tufás kőzet felszínének vegyi átalakulása, hogy kizárható a hamisítás. Idén ősszel realizálódik az első magyar Tayos-expedíció. Amennyiben terepen is be szeretné bizonyítani az elmélet nevetségességét, várom a csapatba!

21 maxval 2012. június 20. 21:30

Ma este darált turullal töltött, csőben sült zsírfecskét vacsorázok. Előtte paradicsomleves lesz betűtésztával, természetesen nem nevetséges magyarellenes latin betűkkel, hanem sumér-rovásbetűkkel.

22 elhe taifin 2012. június 21. 01:36

@Oroya:

Köszönöm a választ, bár nem értem, hogy miért csak a Banco Centralról tud nyilatkozni, hiszen a honlapján megemlíti a spanyol szakértők megállapításait is*. Ha azt akarja, hogy hitelesnek tartsák a honlapját és az expedíciót, bizony mindent meg kell hivatkoznia, alá kell támasztania ellenőrizhető adatokkal. Ha akár egy szemináriumi dolgozatban minden hivatkozás nélkül olyanokat írnék le, hogy "német kutatók megállapították, hogy..", "az orosz tudósok szerint..", akkor teljesen joggal csesznének le.....

*"az ún. ica-i vésett köveket, melyeknek korát egy spanyol szakértő csoport 90 ezer évesre tesz."

23 DJS 2012. június 21. 02:31

Én csak azt nem értem, miért tartják titokban ezeket az információkat. Régebben a kutatók mindig azt mondták, félnek, hogy majd jön a nagy és erős Magyar Akadémia, és a titkosszolgálata elpusztítja az adatokat, amint be akarnák őket mutatni. De manapság az ilyesmiben senki sem hisz. Akkor meg miért?

24 Oroya 2012. június 21. 10:39

@elhe taifin:

Az ica-i kövek közismertségük és érdekességük miatt lettek említve, jelenleg nem ismert előttem a vizsgálati jegyzőkönyv elérhetősége. Ha az icai kövekkel szeretnék foglalkozni, a föld alól is előkerítem:-))

25 elhe taifin 2012. június 21. 10:57

@Oroya:

Értem, köszönöm.

Mondjuk én először hallok ezekről a kövekről, de ez biztos az én hibám :))))

26 Oroya 2012. június 21. 11:09

@DJS:

A válasz ennél egyszerűbb. Sokáig csak az ún. Móricz-levelek voltak elérhetőek, melyek Born Gergő segítségével kerültek a világhálóra. Golenya Ágnes Purisaca dél-amerikai útjai során kereste fel az elérhető helyszíneket és személyeket 2007-től. Élményeiről előadássorozatba kezdett, ekkor találkoztam vele. Legutóbbi útján személyesen fogadta őt Dr. Gerardo Pena Matheus, ez a kapcsolat alapozta meg a mostani munka alapját. Pena Úr látva a magyarok eltökéltségét a napokban megalakít egy ecuadori egyesületet, amely segíti a kiutazó személyek munkáját. Külön kiemelném, hogy Pena doktor könyve és személyes jelenléte akkora lökést adott az ügynek, hogy az argentin és az ecuadori nagykövetek elismeréssel szóltak a konferencia eredményeiről és támogatásukról biztosították a kutatókat.

Az "újabb" eredmények eddig csak azért nem kerültek napvilágra, mert senki, de senki nem járt utána! Az ellenőrizetlen információk miatt hamar a legendák és mesék szintjére került a történet. Mostanság is keringenek természetesen hihetetlen történetek (pl. idegen lények jelenléte a barlangban), azonban célunk a mindenki által megtapasztalható valóságig lebontani, majd "újraépíteni" a Móricz-történetet.

Mindenkinek joga van közölni az észleléseit, élményeit, eredményeit, elméletét. Minden megfigyelő csak egy-egy kis darabját rakhatja ki a teljes képnek. A teljes valóság megismerése csupán illúzió - hát még az őstörténelemben, hiszen itt rendkívül hézagosak a leletek.

Jó hír, hogy Argentína kezdeményezné egy feltáró dokumentumfilm forgatását, valamint helyi shuar engedéllyel körvonalazódik egy magyar Tayos-expedíció is. Szerencsére komoly támadásnak nem voltunk/vagyunk kitéve. Személyiségemből adódó problémám az, hogy néha túllihegve reagálom le az általam "ellenségesnek" tekintett cikkeket - sajnos ez az akcióm is egy ilyennel kezdődött, ezúton is elnézést kérek.

Hiszek abban, hogy az általam is hitelesnek tekintett információk segítségével ugyan egy lassú, de alapos munkával le lehet tépni a vadhajtásokat a történetről és folytatni lehet azt a munkát, melyet Móricz János elkezdett.

Azonban a téma lényegi részét megértve könnyen beláthatjuk, hogy ehhez egy csodára lesz szükségünk, de ilyenek történnek, főleg ha az önös érdekeket félretesszük és a csoda bekövetkezése időszerű.....

Köszönöm, hogy volt türelme elolvasni kissé hosszú válaszomat, a továbbiakban is segítségére leszek, ha tudok

Varga Zoltán

27 Oroya 2012. június 21. 11:27

@Oroya: Az a baj velük, hogy főleg vulkanikus kavicsok lévén a karcolásuk korára nincs semmilyen kormeghatározási lehetőség. A rajzolat kopásából nem lehet következtetni a korra, hiszen nem voltak kitéve felszíni eróziónak. A karcolóeszköz anyagmaradványai mikroszkopikus méretben megmaradhattak - erre van is modern vizsgálati lehetőség, ami nem veszélyezteti a lelet épségét.

De akinek van kavicsa, annak nincsen röntgenfluorescens spektrométere, no meg ha alapból nem beszélnek egymással...:-))

Megérne egy próbát, hogy kiderüljön, mit kellene komolyan vennünk! Azonban ennek az eredménye sem bizonyítana semmit. Vannak kérdések, amit még nem tudunk megválaszolni. De az is lehet, hogy még fel sem tudjuk helyesen tenni a kérdést!!!!

Vagy addig-addig kutatunk, amíg nem emlékszünk már az eredeti kérdésre:-)

Erre jó példa a "negyvenkettő" (Forrás: Galaktikus Útikalauz stopposoknak).

28 DJS 2012. június 21. 14:23

@Oroya:

Kedves Zoltán

Köszönöm a választ.

Hát igen, a semmittevést könnyű elhinni, azzal Magyarországon is sokszor találkozunk.

De még mindig nem értem, hogy miért csak terepmunkában, előadásokban, konferenciában, dokumentumfilmben és egyéb ilyen költséges megoldásokban gondolkodnak. Manapság a legegyszerűbb az lenne, ha (minimális költséggel, és a leletek legkisebb veszélyeztetése nélkül) körbefényképeznék az egészet, majd a felvételeket (szintén minimális költséggel, egydolláros darabáron) DVD-n terjesztenék, vagy akár az interneten. Főképp a szakértő régészeknek kellene eljuttatniuk ezeket a felvételeket, akik - ha jó minőségűek a fényképek - ezután már meg tudnák állapítani, hogy szükség van-e terepmunkára, és akár anyagi támogatást is tudnának hozzá szerezni. Azok ugyanis, akik a leginkább hivatottak egy ilyen lelet kutatására, nem dokumentumfilmeknek szoktak hinni.

Szintén fontos lenne, ha átláthatóan dolgoznának, azaz pl. a juanmoricz.hu oldalon is eredeti dokumentumokat közzétéve mutatnák be a leletek felfedezésének történetét. Értem ezalatt, hogy keressék elő és szkenneljék be Móricz eredeti leveleit, a terepen készült fényképeket, dátummal és hellyel megjelölve, valamint a leletek pontos földrajzi elhelyezkedését. Még hasznosabb lenne, ha ezt az egészet nem magyarul készítenék el, mivel a szakemberek mindegyike beszél angolul, vagy van tolmácsa, és így több szakemberhez juttathatnák el az információkat. Az is fontos lenne, hogy szedjék röviden csokorba a leletekkel kapcsolatos megalapozatlan híreket (forrással együtt, természetesen), és hivatalosan cáfolják meg azokat, egyesületi határozattal vagy mittudomén. Ennek nem kell hosszúnak lennie, de jelezné, hogy Önök józan és jó szándékú emberek, amire egy költséges expedíció előtt nagy szükség van.

Szintén jó lenne, ha egy szakértővel konzultálva valamilyen előzetes szakvéleményt kérnének. Hangsúlyozom, hogy ez előzetes, tehát nem feltétlenül kell meghatározni benne a leletek eredetét, vagy ilyesmit; ennek publikálása csak annyit jelezne, hogy Önök elkötelezettek a leletek tudományos vizsgálata iránt. Nyilván egy ilyen szakvéleményt is a szerző és a készítés évszámának pontos feltüntetése tesz hitelessé, ezért igyekezzenek egy valódi szakembert megnyerni ennek a feladatnak. Ez nem lehet túl nehéz, rengeteg antropológus PhD-hallgató van, aki a karriere érdekében ingyen is hajlandó színvonalas szakvéleményt adni.

Ha pedig valamilyen pénzügyi vonatkozása is van az egyesület működésének, arról is illik nyilvános kivonatokat készíteni: közzétenni a tagdíjak fejenkénti és teljes összegét, valamint hogy mire fordították az adott összeget; konferenciák költségvetését; az expedíciók esetén a költségtervet előre is. Mindezek segítenek abban, hogy azok, akikhez Önök szólni akarnak, komolyan vegyék és megbízhatónak tartsák az Önök társaságát.

29 Oroya 2012. június 21. 17:46

@DJS:

Köszönöm az észrevételeit! Anyagi támogatást csak arra adnak, ami a pénzt adó "egység" érdekeit, álláspontját, esetleges "felsőbbrendűségét" hirdeti, erősíti. Ezt nem fejteném ki bővebben, ha nem probléma:-))

Magánszemélyek adományoztak csak eddig. Az elszámolást természetesen közzéteszem, azonban jan. 4-én emelkedett jogerőre az egyesület, emiatt az éves beszámoló még várhat magára.

Hogy mit kellene csinálnunk arra már pár száz ötletet kaptunk, ezt megköszöntük, de amikor körülnéztem, hogy ki is szeretné megcsinálni, akkor már csak a süket csend honolt, így az erőforrásaink szabnak határt a lehetőségeinknek. Az eredményeknek persze mindenki örülne 1 dolláros DVD lemezen. Akkor inkább saját ötletek, saját koncepció, saját tempó...

30 tenegri 2012. június 21. 18:22

@Oroya: Az eddigi hozzászólásai alapján az állításait (és Móriczét) néhány ellenőriz(het)etlen beszámolón, megvizsgál(hat)atlan tárgyon, publikál(hat)atlan fényképen kívül semmi kézzelfogható nem támasztja alá. Ettől még Ön természetesen azt hisz, amit akar, de talán belátja, hogy (ahogy Sigmoid már felhívta rá a figyelmet) "rendkívüli állítás rendkívüli bizonyítékot igényel", így mások teljesen jogosan szkeptikusak az állításaikkal szemben. Az Önök hozzáállása, megközelítési módja, a honlapjukon levő anyagok tartalma messze áll a tudományos életben elvárttól és megszokottól, így teljesen természetes, hogy - minden összeesküvés nélkül - szóra sem fogják méltatni ezeket egy tudományos intézményben, besorolják a számtalan holdkóros elképzelés közé, amivel nap mint nap találkoznak. Ahogy arra már itt mások is felhívták a figyelmet, tudományos szempontból értékelhetetlen ha hivatkozás nélküli adatokkal dobálóznak (lásd pl. a kormeghatározásokat), ha forrásaikat rejtegetik (pl. közzétehetetlen fotók, széfben rejtegetett tárgyak), ha érvek és adatok helyett tekintélyre próbálnak hivatkozni (ilyen és olyan nagykövet elismerően nyilatkozott, stb.), ha tudományos fórumok helyett a médiában próbálnak megjelenni (pl. dokumentumfilm készítés). Teljesen természetes továbbá, ha magánszemélyek támogatásával működnek, komoly hiba lenne, ha állami támogatást kapnának a felmutatott rendkívül szerény konkrétummal. Az internet korában gyakorlatilag költség nélkül tehető közzé bármilyen adat, kép, film, eredmény, így ha ez nem történik meg, akkor az gyakorlatilag azonnal hiteltelenné teszi az egészet. Ha pedig a közzétehető adatok és bizonyítékok nem állnak rendelkezésre, akkor nem érdemes háborogni azon, hogy nem veszik komolyan - főleg nem olyan röhejes módon, ahogy az itteni első hozzászólásában tette, amivel csupán bohócot csinált magából (még ha azóta maga is megbánta és helyteleníti). Szóval a lényeg, hogy akkor érdemes előállni bármilyen kijelentéssel, amikor azt bizonyítani tudja, addig jobb magában tartani, mert az egészet hitelteleníti, lejártja, s ha később mégis sikerülne bizonyítékokat felmutatnia, azt is nehezebb lesz komolyan vetetnie. A világ tele van álomvilágban és tévképzetekben élő naív, de lelkes amatőrökkel és gátlástalan szélhámosokkal is - ha úgy viselkedik, mint ezek, akkor mások oda is fogják besorolni (az elképzeléseivel együtt), függetlenül attól, hogy valójában micsoda.

31 R 2012. június 21. 20:47

Varga úr levelére és észrevételeire szeretnék reagálni.

"Mostanság is keringenek természetesen hihetetlen történetek (pl. idegen lények jelenléte a barlangban), azonban célunk a mindenki által megtapasztalható valóságig lebontani, majd "újraépíteni" a Móricz-történetet."

Ne haragudjon, de újra forrásmegjelölés nélkül idéz. Mivel a könyvemet szerzői jogok védik, ezért utoljára figyelmeztetem, hogy nyilvános fórumon, előadáson nem utalhat vagy idézhet a könyvemben lévő konkrétumokra. Korábban már figyelmeztettem, amikor nyilvános előadáson valótlan tényt közölt rólam és a könyvemről. Most újra megteszem, de utoljára. Amennyiben még egyszer meglátom, hogy megsérti a szerzői jogokat, bírósághoz fogok fordulni.

"Az "újabb" eredmények eddig csak azért nem kerültek napvilágra, mert senki, de senki nem járt utána! Az ellenőrizetlen információk miatt hamar a legendák és mesék szintjére került a történet."

Természetesen joga van elhallgatni könyvemet. De mivel ezzel a kijelentésével újra valótlan tényt állít, ezért újra kötelességem figyelmeztetni. Feltöltötte egy népszerű videómegosztóra azt a filmet, melyben nagy nyilvánosság előtt valótlan tényeket állított rólam és a munkámról. Ezen az új, nyílt fórumon pedig újra tényeket ferdít.

"Mindenkinek joga van közölni az észleléseit, élményeit, eredményeit, elméletét. "

Természetesen, mivel Magyarországon alkotói szabadság van. A véleménynyilvánítás pontosan körülhatárolt kereteit viszont Ön már másodjára lépte át.

(Nevet a Fórum szabályai miatt nem írok)

32 Oroya 2012. június 22. 07:13

@R: "Korábban már figyelmeztettem, amikor nyilvános előadáson valótlan tényt közölt rólam és a könyvemről."

Mikor történt ez a figyelmeztetés, milyen formában keresett meg engem? Jómagam semmiféle videomegosztóra nem töltöttem fel egyetlen előadásomat sem-legfeljebb a szervező. Melyek azon a tények, melyet az Önről vagy munkájáról valótlanul állítok? Javaslom, ne ezen a fórumon folytassuk az eszmecserét, egy személyes, találkozón szeretném tisztázni ezt a dolgot. Kérem írja meg elérhetőségét a proetkontra kukac freemail.hu címemre.

33 anokó 2012. június 22. 16:39

@R: Tisztelt @R ! Ön az a Zele Richárd, aki Üzenet az istenektől? címmel könyvet írt Móricz Jánosról és az aranykönyvtárról ?

Amennyiben igen, akkor szeretném megkérdezni öntől, hogy ön miért ellenérdekelt az igazság kiderítésével kapcsolatban?

A Móricz János Kulturális Egyesület elnökeként Varga Zoltán azt a benyomást tette rám , hogy a valóságot szeretné feltárni.

Megosztaná velünk ellenérdekeltségük okát?

34 R 2012. június 22. 20:05

@anokó: Igen, én vagyok.

Az "igazságot" igen nehéz lesz kideríteni, mivel a tudomány jelenlegi teljes eszköztára ehhez nem elegendő. Varga úrnak ma délelőtt elküldtem a válaszomat.

A problémám éppen az, hogy az Ön által említett Egyesület sok esetben nem kellően bizonyított következtetéseket ad közre. Holott a kutatásnak vannak bizonyos lépései, amit be kell tartani. Feltételezéssel nyitni, majd abból teljesen alaptalan következtetést levonni nem szabad.

Varga úrral több kérdést tisztáztunk, így most olyan problémákba nem megyek bele, amire ő nem tud reagálni. Ez a Fórum nem a legjobb hely hosszabb vitákhoz. Egy megjegyzésem azért mindenképp lenne. Egyáltalán nem vagyok ellenérdekelt a valóság kiderítésével kapcsolatban. Hiszen éppen ezért írtam meg a könyvem, ami három év kutatómunkájával járt.

Szakértőkkel és hiteles tanúkkal vettem fel a kapcsolatot, akik nyilatkoztak is a könyvemben. Akit érdekel, elolvassa. Akit pedig a Kulturális Egyesület előadásai érdekelnek, az elmegy oda. Üdv, R

35 anokó 2012. június 23. 09:04

@R: Köszönöm válaszát!

Remélem, hogy az önök között kialakult vita nem durvul el, és képesek lesznek egymás kutatási eredményeit megfelelően kezelni.

Könyvének egy dedikált példányát szívesen megvásárolnám, ha módot ad rá. Üdv, Anokó

36 benzin 2012. június 23. 12:49

Ez biztosan a nyest.hu ? Mintha valami szürreális alternativ valóságba csöppentem volna.

37 Zeller Ede 2012. június 25. 14:52

@benzin:

rosszabb. ez maga a valóság egy szelete. és nem csak magyarországon. na, elő is veszem a vudu-babáimat. valahogy mindig megnyugtatnak.

Információ
X