-
Annie: A külhoni régiesen hangzik. Semmi baj nincs azzal, hogy határon túli, szerintem nagyon fél...2012. 05. 23, 19:49 A határon túlról külhonba
-
Pesta: Eufemizmus vagy nem, bevett kifejezés, avagy "állandósult szókapcsolat", hogy a határon tú...2012. 05. 23, 18:58 A határon túlról külhonba
-
Sigmoid: Ja, aztán a zsebtolvajoknak már bele se kell majd nyúlni a zsebünkbe, hanem csak mellémáll...2012. 05. 23, 18:26 Hitelkártya helyett mobiltárca
-
Én is: Én is előre készültem: Homo sapines, jó lesz,ha pihensz2012. 05. 23, 16:40 Mi a legütősebb sírfelirat?
-
tenegri: @Roland2: Az eredeti mongol formája Ögödei - az Ogotáj, Ogodai, Ugudei és hasonlók már ide...2012. 05. 23, 16:19 A régi mongol írásrendszerek
– Vannak-e káros nyelvi változások?
Küldje el kérdéseit a szerkesztoseg [kukac] nyest [pont] hu címre!
mi a különbség? Helyesírás, hatalom, pornó
A bunyevác kisebbség elismertetése ügyében indított népi kezdeményezéshez összegyűlt a szükséges számú aláírás - állapította meg szerdai ülésén az Országos Választási Bizottság.
Az OVB erről határozatának jogerőre emelkedése után haladéktalanul értesíti az Országgyűlés elnökét.
Az OVB tavaly január 11-én hitelesítette azt a népi kezdeményezésre vonatkozó aláírásgyűjtő ívet, amelynek célja, hogy önálló kisebbségként ismerjék el a bunyevác népcsoportot.
A bunyevácok egy főleg Magyarországon Baja környékén élő katolikus délszláv népcsoport, akik a török hódoltság után telepedtek le az elnéptelenedett területeken. A bunyevác nyelv a szerbhorvát nyelvek egyik önálló dialektusa, egyesek szerint külön nyelv, de nincs nyelvi sztenderdje.
Az OVB szerdai ülésén megállapította: a kezdeményező által összegyűjtött és leadott aláírások száma meghaladja a törvényben előírt ezret. Az OVB határozata ellen két napon belül a Legfelsőbb Bíróságnál lehet jogorvoslattal élni. A testület határozatának jogerőre emelkedése után haladéktalanul értesíti az Országgyűlés elnökét.
Az Országos Választási Irodának a benyújtott aláírásgyűjtő íveket – a határozat jogerőre emelkedését követő 30 nap elteltével – meg kell semmisítenie.
A népi kezdeményezésre feltett kérdés úgy szólt: „A nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvény – a továbbiakban: kisebbségi törvény – 61. paragrafus 2. bekezdésének értelmében alulírott magyar állampolgárok kijelentjük, hogy a magyarországi bunyevác kisebbséghez tartozunk és a kisebbségi törvényben foglalt feltételeknek megfelelünk. Kérjük a Tisztelt Országgyűlést, hogy a kisebbségi törvény alapján a bunyevác népcsoportot ismerjék el nemzeti kisebbségként, és a hivatkozott törvény 61. paragrafus 1. bekezdésében a 'Magyarországon honos népcsoportok' felsorolását, a bunyevác kisebbségi népcsoporttal egészítse ki."
A kezdeményezéshez 1505 aláírást nyújtottak be, ebből 53 volt hiányos, így ezeket nem ellenőrizték.
A kezdeményezéshez benyújtott és hiánytalan 1452 aláírásból 73 aláírást választottak ki véletlenszerűen, és ezeket ellenőrizték a személyiadat- és lakcímnyilvántartás, továbbá a választójoggal nem rendelkező nagykorú polgárok nyilvántartása adatainak felhasználásával.
Az aláírások ellenőrzésének eredményeként az OVB megállapította, hogy legalább 1305, legfeljebb 1452 a minden szempontból megfelelő aláírások száma.

